Dil ve Konuşma Merkezi

Merkezimiz

 

———————————————————————————-

 

Sakarya Dil ve Konuşma Merkezi uzman dil ve konuşma terapisti Nurten TİRYAKİ tarafından Sakarya Adapazarı’nda çocuk, ergen ve yetişkin bireylere dil ve konuşma alanında değerlendirme, yönlendirme,eğitim ve  danışmanlık hizmeti vermek için kurulmuş bir merkezdir. 

 

 

Merkezimizde;

 

———————————————————————————–

 

Bilimsel ve güncel yöntemlerle değerlendirme ve eğitim hizmetleri verilmektedir.

Bu hizmetler Dil ve Konuşma Terapistleri Derneği’nin yayımladığı mesleki etik kurallar çerçevesinde sunulmaktadır. (www.dktd.org)

Uygulamalarımızda birey, aile, öğretmen ve uzman işbirliği esas alınarak çalışmalar yürütülmektedir.

 

MERKEZİMİZİN hizmet alanlarından bazıları;

 

———————————————————————————————–

 

• Çocuklarda görülen dil gecikmesi ve sesletim bozuklukları(harf söyleyememe),

• Kekemelik ve hızlı-bozuk konuşma,

• İşitme kaybına bağlı olarak ortaya çıkan dil ve konuşma güçlükleri,

• Dudak-damak yarığına bağlı dil ve konuşma güçlükleri

• Ses bozuklukları

• Otizm ve down sendromuna bağlı olarak ortaya çıkan dil ve konuşma problemleri,

• Afazi apraksi, dizartri gibi edinilmiş dil ve konuşma bozuklukları,

• Yetişkinlerde görülen telaffuz, aksan ve sesletim problemleri

 

 

DİL VE KONUŞMA TERAPİSTLİĞİ

————————————————————————

 

Dil ve Konuşma terapistliği bir uzmanlık alanıdır. Ülkemizde ilk olarak 1999 yılında Anadolu Üniversitesi bünyesinde eğitime başlanmıştır. 

Terapist adayları farklı alanlardan (kekemelik, artikülasyon anlamları, gecikmiş dil ve konuşma vb.) En az 400 saat uygulama yapılacak bölüm mezun olurlar. Ülkemizde bu alandaki ilk mezunlar 4 yıllık lisans (psikoloji, psikolojik danışmanlık / rehberlik, dilbilim vb.) Edinin 3 yıllık yüksek lisans (dil ve konuşma terapistliği).

 

Dil ve konuşma terapistlerine göre4 derece lisans programları açılamaya başlamıştır. 

Bu alanda lisans programı mezun üniversiteleri; Anadolu Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi, İstinye Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Biruni Üniversitesi ve Medipol Üniversiteleridir. 

Lisans programları açıldıktan sonra sadece bu alandan mezun olanların yüksek lisansa başvurma hakkına sahip olmuşlardır.

 

Dil ve konuşma terapisi yapma henüzkisi vermez. 

 

Açık söz söyleme çok geçerlidir bu da doğru kişilere ulaşmalıdır. 

 

Uzman olmayan çocuklara terapi alma öğrenme için gerekli olan sürenin kaybettiği, aile içi maddi tahrik harcamasına uygun, yaşanmaktadır.

 

Dil ve Konuşma Terapistlerinin erişim ve yetkinlik için bilgi: sakaryadilgelisim.com   

                                                                                                                   sakaryadilkonusma.com
adapazarı dikkat eksikliği eğitimi,adapazarı özgül öğrenme güçlüğü,adapazarı yaygın gelişimsel bozukluğu,adapazarı gecikmiş konuşma tedavisi,sakarya adapazarı konuşma bozukluğu tedavisi,sakarya adapazarı konuşma merkezi,sakarya adapazarı dil terapisti,sakarya adapazarı kekemelik tedavisi,sakarya adapazarı dil ve konuşma teraspisti,sakarya adapazarı motor konuşma bozuklukları,sakarya adapazarı dil gelişimi eğitimi veren yerler,sakarya adapazarı gecikmiş konuşma tedavisi,sakarya adapazarı yaygın gelişimsel bozukluğu,sakarya adapazarı özgül öğrenme güçlüğü,sakarya adapazarı dikkat eksikliği eğitimi,adapazarı konuşma bozukluğu tedavisi,adapazarı konuşma merkezi,adapazarı kekemelik tedavisi,adapazarı dil terapisti,adapazarı dil ve konuşma teraspisti,adapazarı motor konuşma bozuklukları,adapazarı dil gelişimi eğitimi veren yerler Dil ve Konuşma Merkezi